Korku Size Ne Yapar?

Sizi Bağlar:

Siz sıkıntıdan ve korkunuzdan kendinizi ayrı tutunuz. Çünkü ikisi sizi gerçekten bağlayacaktır. Sıkıntıların ve korkuların işte böyle sizi yaşamdan, gerçeklerden kopartıcı bir özelliği vardır.

Kitlenir kalır insan. Eğer böyle bir duygunun size yakınlaştığını hissederseniz derhal yaşadıklarınızda iyi bir yön arayın, kendinizi sevdiğiniz bir iş yapmaya kanalize edin ve bu duyguların esiri olmayacağınızı kendinize telkin edin. Dostlarınızı arayın, güzel bir müzik dinleyin. Bulunduğunuz ortamdan mümkünse uzaklaşın, hal ve tavır değişikliği içerisine girin. Her şey düşünceden doğar. Öyleyse düşüncelerinizi değiştirin. Uzmanlar insanlar üzerinde yapılan bir araştırmada, bir insanın ortalama bir dakika içerisinde sekiz değişik şey aklına geldiğini tespit etmişler. Öyleyse bu konuda bir zorluk çekmeyeceksiniz. Düşünceleriniz size kapılar açacaktır. Aklınıza geliveren iyi ve güzel işlere yönelin. Sizi seven ya da sevdiğiniz bir dostunuzu arayın, onunla buluşun. Yeter ki siz o sıkıntıdan ya da korkudan kopun, ayrı durun.

Hakikatlerden Uzaklaştırır:

Korkuların bir özelliği de genelde şimdi kaynaklı olmayışıdır. Daha ziyade geleceğe yöneliktir. İnsan olanı değil olabilecek senaryoları, başına gelebilecek kötü durumları düşünür. Halbuki onlar olmadı ki, belki de bile demeyeceğim hatta hiç olmayacaklar ki diyeceğim. İçinizi serin tutmak için öncelikle buna inanın. Her insanın hayatta taşıyabileceği yükler vardır. İşte en ötesi bile taşıyabileceğiniz kadar bir sorunun içine girersiniz ve her başlayan şeyin bittiği gibi o da zaten bir gün bitecektir. Gerçeğin ve hakikatin ölçüsü ancak budur. Bir büyüğüm sıkıntının, derdin, üzüntünün insan için olduğunu söylerdi de yalnız onları çok fazla büyütmemek gerekli olduğunu da eklemeyi ihmal etmezdi. Evet, öyleyse bizler çok fazla sıkılmamalı, çok fazla dert etmemeli, çok fazla üzülmemeliyiz. Çıkar yol işte budur.

Engellere sebebiyet verir:

Korku insanı durdurur ve hatta dondurur. Her ne yapacaksanız önünüze aşılmaz bir engel çıkartır. Oysa her engeli aşabilecek güç, kuvvet ve akıl insana verilmiştir. Bir ilkokul çocuğu lise sorularıyla sınanmaz. Her insan hayatında kendi geliştirdiği ve özgürce kullanabileceği aklı ile çözebileceği sorunlarla karşılaşır. Onun ötesi onun sorumluluk alanına girmez, giremez. Durum böyle olunca da başımıza gelen her sorunla aslında baş edebilecek olgunlukta olduğumuzu hatırlamakta fayda vardır. Kendimizi aşılmaz duvarlar önünde görmemize bir sebep yok gerçekte. Onu aşmanın çaresi de elimizde. Düşünmeli, çözüm yolları üretmeli bir ucundan da halletme yolculuğuna çıkmalıyız. Yine unutmayalım ki bir öğrenciye sınavda çıkacak soruların cevabı önce öğretilir sonra sınava sokulur, ne kadar öğrendiği sınanır. Hayatın ve yaşadıklarımızın bir farkı yoktur. Biz aslında çözüm yollarını gördük, biliyoruz. Sadece uygulamak düşüyor bize. Eğer iyi öğrenemediysek, sorunları çözemiyorsak ders baştan yeniden öğretilir. Hani insan “Hep de beni buluyor”, der ya işte bunun asıl sebebi budur. Cevapları bir türlü bilemediğimizden benzer olaylar tekrar tekrar bizi bulur. Aşmayı, üstesinden gelmeyi bir başardık mı o türden sınavlarda biter. Yeni oldunluk derslerinin içerisine girer insan.

Enerji kaybettirir:

Onca zaman yaşadığınız olaylar ve o olayların halli için harcadığınız güç boşa gitmiş olmaz mı? O boş yere kaybettiğiniz enerjiyi daha yeni, daha olgun seviyede yepyeni yaşam problemleri için harcamak daha iyi değil mi? Enerjinizin boşa akıp gitmesine izin vermeyin. Düşünün hal çarelerinizin aslında size çok uzak olmadığını belki de hemen elinizin altında olduğunu görecek, onun mutluluğunu ve şükrünü yaşayacaksınız. Çalışmalarınız, gayretleriniz boşa gitmiş olmayacak, en kıymetlisi de zaman kazanmış olacaksınız. İş adamları “zaman paradır” derler. Siz onca iş bitirerek elde ettiğiniz paranızı boşa israf etmek ister misiniz? Kaybetmiş olacağınız enerji vücudunuzun da ihtiyacı olan enerjiden harcamak demektir. Dolayısıyla bundan bedeniniz ve organlarınız da zarar görürler. Onların ihtiyacı olan enerjinizi kaybederseniz sağlığınızda tehdit altına girer. Çabuk hasta olur ve güçten düşersiniz.

Kolayca yıkılırsınız:

Bedenleriniz olmadan, sağlığınız yerinde, güçlü ve zinde olmadan hangi işle baş edebilirsiniz? Hangi sorunu çözebilir, üstesinden gelebilirsiniz? Bir düşünün. Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. “Yıkılmadım ayaktayım” demeliyiz. Siz iyiyi yapmak için yaşarsınız. Öyle oldukça, hayırda durdukça varlığınız bellidir ve sağlam olursunuz. Dostlarımızın, yakınlarımızın, ilişkide olduğumuz insanların sevgisiyle dolu oldukça yıkılmaz kale gibi oluruz. Çünkü bizler biri birimizden de sevgi alışverişlerimiz sırasında yeni enerji ve güç alırız. Siz, her şeyi gerçek düşünebilirseniz, yorulmaz, yıkılmaz, sıkılmaz ve donmazsınız. İçinizden darda olduğunu sananlar, O’nun varlığından şüphe mi edecekler? Sizi sıkıntıya sokan O’dur ve sevindiren de şüphesiz. Hayra yakın düşüncelerle dolu, sevgiyle ilerleyen insanlar her sorunlarının üstesinden gelebilirler. Yaşam sorunlarıyla baş edebilmek yalnız öğrenmekle olmaz. Başarmak için, benliğinize sindirip uygulamanız gerekli. Bilmek başlangıç, başarmak uygulamaktır. İnsan kardeşlerinizle hayırda birlik içinde olmaya özen gösterin. Ayrılıkta olmayın. Bir düşünceye varabilmek için çabada olun. Eleştirmek, kınamak, horlamak kolaydır. Hüner bir düşünebilmektedir. Her düşüncenizde haklı olabilirsiniz, ama ayrılık yaratıyorsanız bu haklılığınız için yetmez ve faydalı bir sonuç da doğurmaz. Yanlışta olduğunu gördüğünüz kardeşinizi tüm sevginizle kucaklayıp, tatlı dilinizi kullanıp, güler yüzle yaklaştığınızda sizin sevgi dolu sıcaklığınız onu mutlak etkiler hem farklı, hem sizin gibi düşünebilmesi için ona bir fırsat kapısı açmış olursunuz. Birlikten güç doğar. O zaman en zor görünen problemlerin bile üstesinden gelebilirsiniz. Haklı olduğunuzu görmek kadar ki bu kolaydır, haklılığınızı kabul ettirebilme hünerine de sahip olmalısınız. Bunun yolu sevgiden geçer.

Hep Sevgiyle Kalın…

Uzman Psikolog

Ali Rıza Tanaltay

One Comment

  1. Pingback:keto chocolate mug cake

Comments are closed.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH