meslek seçimi

Meslek Seçiminde Mutluluğun Etkisi

Hayatımız boyunca verdiğimiz en önemli kararlardan bir tanesi meslek seçimimizdir. Bir insanın ömrünün büyük bir kısmını işyerinde ya da çalışarak geçirdiği ve hayatını seçtiği mesleği yaparak kazandığı göz önünde tutulduğunda gerçekten de ileride yapacağımız mesleği seçmenin ne kadar büyük bir karar olduğunu daha net görebiliriz.

Peki, meslek seçiminde mutluluğun etkisi nedir? Yapılan araştırmalar, yaptığınız işi sevmenin, çok yüksek bir maaş almaktan ya da havalı bir ünvandan daha önemli olduğunu gösteriyor. Çünkü araştırmaya göre mutlu çalışanlar zaten daha iyi kazanıyorlar. Sevdikleri işi yapanlar,  daha mutlu, üretken ve verimli çalışabiliyorlar.  Bunun doğal sonucu olarak da daha iyi kazanıyorlar.(1)

Gerçekten de seçeceğiniz meslek, beceri, yetenek ve ilgi alanlarınızla uyumlu olduğunda, hem manevi hem de maddi anlamda doyum yaşamanızı ve mutlu olmanızı sağlayacaktır. Yaptığınız işi sevdiğiniz zaman motivasyonunuz daha yüksek olacak ve zorluklarla karşılaştığınız zaman bile daha güçlü bir şekilde çalışmaya devam etmenize yardımcı olacaktır. Kendinizi mesleğinizde geliştirmeniz için de alanınızdaki yenilikleri takip ediyor olmanız çok önemli bir etkendir. Sevdiğiniz bir konuda yeni şeyler öğrenmek, kendinizi geliştirmek çok daha kolay bir şekilde gerçekleşecektir.

Peki, sizi mutlu edecek meslek seçimini nasıl yapacaksınız?

Bazı insanlar, çocukluklarından itibaren ne olmak istedikleri konusunda emindirler. Bu alanlarda kendilerini geliştirmeye başlarlar. Ancak bu durum herkes için geçerli değildir. Bazı insanlar tam olarak ne işi yapmak istediklerini, neyin onları mutlu edeceği konusunda daha fazla düşünmeye, araştırmaya ve gözlemlemeye ihtiyaç duyarlar. Sizin için en doğru mesleği seçerken kendinize sorabileceğiniz bu sorular, size yol gösterici olabilir:

Çocukken ne olmak isterdiniz? Hangi oyunları severdiniz? En çok nasıl vakit geçirmekten keyif alırdınız?

Çocukken keyif aldığımız aktiviteler, oyunlar, bizim için anlamlı olan ve ilgi duyduğumuz alanları bulabilmek açısından büyük önem taşır. Çocukken hayalini kurduğumuz meslek, şu anda bize cazip görünmüyorsa bile bizi o mesleğe çeken ana duygunun, yapmaktan keyif aldığımız şeyin ne olduğunu düşünebiliriz. Örneğin çocukken en sevdiğiniz oyun öğretmencilik oynamaksa, bu oyunlarda aslında temel olarak insanlara yardım etmeyi mi seviyordunuz? Sizi motive eden temel duygu insanlara faydalı olabilmek miydi? Şu anki olanaklarınız ve becerilerinize uygun olarak insanlara yardım edebilmenizi sağlayacak hangi mesleklere yönelebilirsiniz? Sizi motive eden, çocukluğunuzdan beri ilginizi çeken alanları gözden geçirmek kendinize en uygun mesleği bulmanıza yardımcı olabilir.

Arkadaşlarınız, aileniz en iyi olduğunuz alanlar hakkında ne diyorlar?

Meslek seçimi gibi önemli kararları verirken, bizi iyi tanıyan insanlarla güçlü yanlarımız hakkında konuşmak bize kendimiz hakkında oldukça bilgi verir. Yakın arkadaşlarınıza, ailenize güçlü olduğunuzu düşündükleri alanları, hangi meslekte daha mutlu olacağınızı düşündüklerini sorabilirsiniz. Farklı kişilerden bilgi almak, bakış açınızı zenginleştirir ve belki sizin farketmediğiniz ayrıntıları görmenizi sağlayabilir.

Büyürken bir rol modeliniz oldu mu?

Çocukken ya da öğrencilik yıllarınızda rol model olarak gördüğünüz birileri oldu mu? Bu kişi tandığınız birisi olabileceği gibi ünlü bir sanatçı, bir yazar bile olabilir. O zamanlar kendinize örnek aldığınız, yaptıklarını hayranlıkla izlediğiniz kişi ile bugün sizin yapmak istedikleriniz arasında benzerlikler olabilir mi? Mesleğinizi seçerken size ilham kaynağı olan rol modeliniz de size rehberlik edebilir. 

Meslek seçimi, hayatımızı nasıl yönlendireceğimiz hakkında kararımızı verdiğimiz çok büyük önem taşıyan bir karardır. Bu kararı verirken, bizim için anlamlı, beceri ve yeteneklerimize uygun, sevdiğimiz alanları kapsayan bir mesleğin bizleri hem mutlu, hem de başarılı insanlar yapacağını aklımızdan çıkarmamalıyız. Konfüçyüs’un yıllar önce de söylediği gibi: ‘‘Sevdiğiniz işi yaparsanız bir gün bile çalışmış sayılmazsınız.” 

Uzman Psikolog Burcu Çapa

(1) Boehm JK, Lyubomirsky S. Does Happiness Promote Career Success? Journal of Career Assessment. 2008;16(1):101-116.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH