Uyku Sorunu, Nedenleri ve Çözümleri

uykusuzlukBazılarımız gece yatağa girince başını yastığa koyar koymaz rahatlıkla uykuya dalar, ama uyku sorunu, uyku problemi olanlar saatlerce yatakta oradan oraya dönerek bir türlü uykuya dalamaz. Uykuya dalamama saatlerce sürebilir ve uyumamız gereken zamanımızı azaltır. Gece uykumuzda da sık sık uyanmak ciddi bir sorun olup yetersiz uyku ile sonuçlanır.

Günlük yaşamımızda karşılaştığımız sorunlarla başa çıkabilmek için, sağlıklı bir bedene ve sağlıklı bir zihne ihtiyacımız vardır. Yeterli ve düzenli uyku ruhumuzu, bedenimizi ve zihnimizi adeta şarj eder. Yetişkin bir insan için ortalama uyku saati 7-7.5 saat olmalıdır. Uyku ihtiyacı kişiden kişiye farklılık da gösterebilir.

Uyku sürecinde metabolizmamız, sinir sistemimiz dinlenir, bağışıklık sistemimiz yenilenir. Yeterince karanlık bir odada uyuyan insanın bedeninde melatonin hormonu salgılanır. Melatonin hormonunun, bedeni kanserden ve yaşlanmaktan koruyucu etkisi olduğu uzmanlar tarafından tespit edilmiştir.

Uykuya dalamama, uyku sorunlarının belli bir süre yaşanması sonucu, gün içinde halsizlik, düşünmeye odaklanamama, uyuma ihtiyacı görülmeye başlanır. Uykusuzluk sorunu devam ettikçe, kişide unutkanlık, algıda zayıflama, sinirlilik, depresyon ve başka birtakım psikolojik rahatsızlıklar başlayabilir. Çoğumuz hayatımızın bir döneminde uyku sorununu yaşayabiliriz

Uyku sorunu yaşayanlar için öneriler:

 1. Gündüz spor veya yürüyüş yapmaya çalışın.
 2. Odanızın ısısı çok sıcak ve çok soğuk olmamalı.
 3. Odanız yeterine karanlık olmalı.
 4. Odanın yeterince sessiz olmalı.
 5. Odada manyetik ışınlar yayan TV, cep telefonu gibi teknoloji aletlerin olmamasına dikkat edin.
 6. Elbette, rahat bir yatak ve çok yumuşak veya çok sert olmayan yastık uyku için en gereklilerdir.
 7. Yatmadan en az 3 saat öncesinde yemek yemeyin, çay kahve, kola, çikolata gibi ürünler tüketmeyin.
 8. Rahatlatıcı bitkisel çaylar veya ılık süt için.
 9. Ilık bir duş alın.
 10. Yatmadan önce gerilimli filmler tv programları seyretmeyin.
 11. Vaktiniz uygunsa kısa bir meditasyon yaparak zihninizi meşgul eden düşüncelerden kurtulmaya çalışın.
 12. Zihninizi dinlendiricek sevdiğiniz bir müzik türünü dinleyin.

Uykuya dalamama sorununu gidermek için önerileri çoğaltmak mümkündür ama, uykusuzluk sorunu, her türlü önlem alınmasına rağmen devam ediyorsa, buna sebep olan esas neden psikolojik midir yoksa fizyolojik midir diye uzman psikolog veya doktora danışmak lazımdır. Bu nedenler, aşırı stresli olmak, yakınlarımızdan birini kaybetmek, sınav kaygısı veya diğer günlük kaygı ve endişelerimiz, büyük bir üzüntü yaşamak gibi çeşitli psikolojik sıkıntılar, bedenin yeterli mutluluk hormonu serotonini üretememesi, alkol, nikotin kullanımı, fibromiyalji, huzursuz bacak sendromu gibi farklı fizyolojik nedenler olabilir.

Hep sevgiyle kalın,
TANALTAY PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH